Propozycje wyszukiwania

Higiena instalacji – dwutlenek chloru zapewnia odpowiednie warunki

Bakterie i kontaminacja krzyżowa – producenci żywności biją na alarm! Przeczytaj tutaj, w jaki sposób producenci wyrobów z drobiu i sałatek zwalczają to zło w praktyce przy użyciu generatorów dwutlenku chloru firmy ProMinent.

Higiena - od A do Z

Zalecane czyszczenie wszystkich powierzchni oraz powierzchni mających kontakt z produktem po każdym cyklu produkcji jest określane jako higiena instalacji lub Plant Cleaning (OPC). Jednak czyszczenie otwartych maszyn metodą Cleaning-In-Place nie jest możliwe, a nie każde urządzenie można zdemontować bez dużych nakładów.

U producenta gotowych sałatek występowały często obciążenia listeriami pojawiające się w różnych miejscach produkcji. Przedsiębiorstwo zwróciło się do wyspecjalizowanej firmy czyszczącej, która z kolei zasięgnęła porady u dystrybutora środków chemicznych. Wszystkie starania nie przyniosły niestety żadnych rezultatów.

W celu uniknięcia kontaminacji krzyżowej i wzrostu bakterii w krytycznych miejscach produkcji, takich jak skubarki i chłodzenie tuszek, zakład przetwórstwa drobiu poszukiwał wydajnego rozwiązania.

Obydwa przedsiębiorstwa uzyskały skuteczną pomoc od firmy ProMinent poprzez zastosowanie generatorów dwutlenku chloru.

Najważniejsze fakty

  • Wyeliminowanie bakterii podczas produkcji sałatek
  • Unikanie kontaminacji krzyżowej w zakładzie przetwórstwa drobiu
  • Dezynfekcja wody do mycia oraz wody technologicznej optymalizuje higienę instalacji, wykorzystując istniejącą infrastrukturę
  • Generator dwutlenku chloru Bello Zon® CDLb jest wydajnym i bezpiecznym rozwiązaniem

Dezynfekcja wody technologicznej i płuczącej - tak, to działa!

Dezynfekcja wody do mycia oraz wody technologicznej oferuje możliwość poprawy standardów higieny w istniejącej infrastrukturze.

Producent sałatek przetestował generator dwutlenku chloru Bello Zon® CDLb , dozując w ostatnim etapie czyszczenia 0,4 ppm ClO2 do wody płuczącej. Stężenie to może być stosowane w Holandii w oparciu o dopuszczenie dwutlenku chloru dla wody pitnej, bez potrzeby płukania na koniec czystą wodą.

W zakładzie przetwórstwa drobiu zastosowano podobne rozwiązanie: Tutaj do wody płuczącej dodawany jest również dwutlenek chloru o stężeniu 0,4 ppm. Dodatkowo każdego ranka na 30 minut przed rozpoczęciem produkcji następuje „płukanie szokowe” roztworem o stężeniu 2 ppm, aby zagwarantować higieniczne warunki przy rozpoczęciu produkcji oraz zatrzymać rozwój bakterii w ciągu dnia.

W obydwu przypadkach woda osiąga niedostępne miejsca i poddaje jest stale działaniu środka dezynfekcyjnego. Środek cechujący się długotrwałą stabilnością, taki jak dwutlenek chloru, działa przez cały czas w przewodach rurowych oraz instalacjach, zapobiegając rozwojowi mikrobiologicznemu w okresie zatrzymania produkcji.

Dwutlenek chloru - bezpieczne rozwiązanie

Wyniki testu w produkcji sałatek były przekonujące, a jakość wody uległa znacznej poprawie w ciągu 18 miesięcy: Problem z listeriami został rozwiązany, a przy pomiarze bakterii osiągnięto wartości odpowiednie dla wody pitnej. Nie wykryto również więcej legionelli, więc firma czyszcząca zrezygnowała z planu ukierunkowanego specjalnie na ich zwalczanie. U holenderskiego producenta drobiu zminimalizowano również skutecznie wykrytą wcześniej kontaminację krzyżową, dzięki uzdatnianiu wody technologicznej i płuczącej.

Dzięki tymczasowemu gromadzeniu dwutlenku chloru urządzenie Bello Zon® CDLb jest zaprojektowane nie według obciążenia szczytowego, lecz przeciętnego zużycia. Obniża to znacznie koszty inwestycji w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami. Ze względu na zamknięty obieg gazu z instalacji nie wydostaje się żaden dwutlenek chloru, co zapewnia ekonomiczną i przyjazną dla środowiska eksploatację, przy minimalnym zastosowaniu chemikaliów. Obydwaj holenderscy producenci żywności są w pełni zadowoleni z nowego rozwiązania i zainstalowali w międzyczasie więcej generatorów dwutlenku chloru firmy ProMinent.

  • Skuteczna eliminacja wzrostu bakterii i unikanie kontaminacji krzyżowej
  • Ekonomiczne wykorzystanie istniejących struktur do czyszczenia instalacji
  • Dezynfekcja bezpieczna dla instalacji i środowiska przy użyciu wody procesowej i płuczącej
  • Znaczna oszczędność kosztów dzięki minimalnemu zastosowaniu chemikaliów
  • Krótki czas rozruchu po przestoju instalacji dzięki roztworowi dwutlenku chloru stabilnemu przez długi czas

Zastosowane produkty - Higiena instalacji – dwutlenek chloru zapewnia odpowiednie warunki

Skontaktuj się z nami

Maciej Tołściuk

Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.

»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«

+48 71 39 80 600  Wyślij zapytanie   

Pozostałe przykłady praktycznej dla tej branży

Newsletter ProMinent - najświeższe informacje, dopasowane do Ciebie! Subskrybuj teraz