Propozycje wyszukiwania

Inteligentny recykling wody przy zastosowaniu dwutlenku chloru

W mleczarni Crailsheim-Dinkelsbühl generator dwutlenku chloru jest wykorzystywany do dezynfekcji wody z odparowania, która jest następnie ponownie wykorzystywana w procesie produkcyjnym. Zadowalający wynik: znacznie zredukowane zużycie wody i koszty eksploatacji.

Koszty w dół

Mleczarnia Milchwerk Crailsheim-Dinkelsbühl eG, zatrudniająca 160 pracowników, przetwarza rocznie ok. 130 000 mleka w smaczny ser. Jednak wysokie zużycie czystej wody do różnych zastosowań, jak np. płukanie wirówek, było zawsze niezadowalającym czynnikiem kosztowym. Oprócz tego zużycie kwasu nadoctowego jako środka dezynfekcyjnego wynosiło miesięcznie ok. 800 l. Dzięki ponownemu wykorzystaniu wody z odparowania powstającej w procesie produkcyjnym należy obniżyć koszty czystej wody i ścieków oraz koszty chemikaliów do dezynfekcji.

Najważniejsze fakty

  • Roczne przetwarzanie 130 000 litrów mleka do produkcji sera
  • Codzienne wytwarzanie 200 000 litrów zimnej i ciepłej wody z odparowania
  • Ponowne wykorzystanie wody z odparowania przy zastosowaniu dezynfekcji z wykorzystaniem generatora dwutlenku chloru

Czysty dwutlenek chloru

Do dezynfekcji wody z odparowania wykorzystywany jest generator dwutlenku chloru BelloZon® CDLb

firmy ProMinent. Dwutlenek chloru jest niezwykle skutecznym środkiem dezynfekcyjnym, wspierającym dodatkowo redukcję biofilmów w systemie przewodów. Generator dwutlenku chloru wytwarza z rozcieńczonych chemikaliów - kwasu solnego i podchlorynu sodu roztwór macierzysty o stężeniu do 1000 ppm, który jest przechowywany tymczasowo w zasobniku modułu zasobowego.

Sporządzony roztwór macierzysty jest tłoczony stale przy użyciu pneumatycznej pompy membranowej do poszczególnych modułów dozujących.

Dziennie w mleczarni powstaje średnio ok. 200 000 l zimnej i ciepłej wody z odparowania, która jest odprowadzana ze zbiorników magazynowych oddzielnie za pomocą pomp tłoczących do systemu dozowania BelloZon® CDLb i zasilana dwutlenkiem chloru. Opary uzdatnione w taki sposób i czyste pod kątem mikrobiologicznym są tymczasowo przechowywane w zbiornikach i mogą być następnie ponownie wykorzystane w myjkach do mycia form oraz do płukania podczas czyszczenia zbiorników i rur.

Zmniejszenie zużycia wody

W porównaniu do poprzedniego zużycia kwasu nadoctowego zapotrzebowanie na chemikalia w przypadku urządzenia BelloZon® CDLb wynosi ok. 250 l dla środka chemicznego. W przypadku kalkulacji z uwzględnieniem aktualnych cen kwasu nadoctowego oraz kwasu / ługu dla generatora dwutlenku chloru koszty zostają zredukowane do 40%. Podobnie wygląda sytuacja ze zużyciem czystej wody, które zostało zredukowane nawet o 40% przy całkowitym wykorzystaniu oparów. Inwestycja mleczarni Crailsheim-Dinkelsbühl w nowoczesny system dezynfekcji była zatem w pełni opłacalna: Czyste zyski zamiast niepotrzebnych wydatków!

  • Niezawodna dezynfekcja wody z odparowania przy użyciu generatora dwutlenku chloru
  • Efektywne ponowne wykorzystanie uzdatnionych oparów do dalszych zadań
  • Obniżenie kosztów chemikaliów o 40%
  • Obniżenie kosztów zużycia czystej wody o 40%

Zastosowane produkty - Inteligentny recykling wody przy zastosowaniu dwutlenku chloru

Skontaktuj się z nami

Maciej Tołściuk

Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.

»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«

+48 663 300 400  Wyślij zapytanie   

Pozostałe przykłady praktycznej dla tej branży

Newsletter ProMinent - najświeższe informacje, dopasowane do Ciebie! Subskrybuj teraz