Propozycje wyszukiwania

Uzdatnianie wody morskiej do hodowli krewetek

Popyt na owoce morza rośnie ciągle na całym świecie, jednak hodowla krewetek w akwakulturach jest skomplikowana. Urządzenia do dezynfekcji i odsalania poprawiają znacznie jakość wody w zbiornikach hodowlanych, zwiększając współczynnik przeżycia krewetek.

Rozwijający się rynek akwakultur

Krewetki to ulubione rarytasy, zwłaszcza w Europie i USA. Według doniesień organizacji rolniczej UN FAO rocznie produkowanych jest ok. 3,5 miliona ton tzw. białych krewetek. Chiny i Tajlandia są największymi producentami, Tajlandia jest największym na świecie eksporterem: w 2012 r. azjatycki kraj sprzedał ok. 72 500 ton krewetek do krajów Unii Europejskiej. Aby sprostać stale rosnącemu popytowi, wrażliwe skorupiaki są hodowane obecnie w wielu akwakulturach. Jest to jednak trudna sprawa, ponieważ większość intensywnych metod hodowli może prowadzić do występowania chorób w ściśle wypełnionych zbiornikach betonowych, powodujących nawet całkowite straty.

Jeden z największych tajlandzkich zakładów hodowlanych krewetek znalazł dlatego nową drogę i stawia na zaawansowaną technologię, zapewniającą ekonomiczność i zdrowie organizmów morskich. W trakcie przetargu firma ProMinent Tajlandia przekonała producenta krewetek dzięki swoim rozwiązaniom w zakresie uzdatniania wody, dopasowanym do wymagań klienta.

Najważniejsze fakty

  • Produkcja ponad 3,5 miliona ton białych krewetek na całym świecie
  • Tajlandia sprzedała w 2012 r. prawie 72 500 ton krewetek do krajów Unii Europejskiej
  • Akwakultury przyczyniają się do zaspokojenia popytu
  • Rozwiązania w zakresie uzdatniania wody dopasowane do klienta

Przemyślane uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody w zbiornikach hodowlanych odbywa się w kilku krokach. Najpierw filtr grawitacyjny SK-48 marki ProMinent oczyszcza tłoczoną wodę morską z większych zanieczyszczeń, takich jak algi lub muszle. Następnie proces dezynfekcji odbywa się poprzez dozowanie chloru oraz przy użyciu czterech generatorów ozonu typu OZONFILT® OZMa, które generują łącznie do 320 gram ozonu na godzinę. Pozostały ozon i chlor jest odciągany niemal całkowicie ze zdezynfekowanej wody morskiej przez system filtrów z węglem aktywnym.
W następnym kroku procesowym pompy procesowe ProMinent tłoczą ponownie uzdatnioną wodę przez membrany urządzenia do osmozy odwróconej Dulcosmose® SW z ciśnieniem ok. 70 bar. W trakcie procesu odsalania z wody morskiej odciąga się ok. 97% pierwotnej zawartości soli. Zanim całkowicie uzdatniona woda morska trafi do zbiornika hodowlanego, zostaje sprawdzona zgodnie z przepisami światowej organizacji zdrowia pod kątem przestrzegania określonych parametrów. Wartość pH może przykładowo zawierać się tylko w zakresie od 7,5 do 8,5. Przy użyciu czujnika pH, urządzenia do pomiaru i regulacji Dulcometer oraz automatycznego urządzenia dozującego marki ProMinent wartość pH jest stale monitorowana i precyzyjne regulowana.

Optymalna jakość wody, zdrowe krewetki

Gotowa instalacja do uzdatniania wody została zaprojektowana przez firmę ProMinent Tajlandia zgodnie ze specjalnymi wymaganiami hodowli krewetek. Klient odnosi przy tym korzyści w wieloraki sposób: Dzięki zagwarantowaniu niezawodnej dezynfekcji oraz doskonałej jakości wody przez cały czas współczynnik przeżycia krewetek wzrósł z 45 - 60 procent do ponad 70 procent. Dodatkowo uzdatnianie wody morskiej we własnym zakresie umożliwia przedsiębiorstwu niemal całkowitą niezależność od publicznego przedsiębiorstwa wodociągowego. Ze względu na znacznie zredukowane zużycie czystej wody roczne koszty eksploatacji uległy zmniejszeniu o kilkadziesiąt dolarów amerykańskich. A częściowe odsalanie wody morskiej pozwoliło na zrezygnowanie z regularnych dostaw soli, co pozwoliło zaoszczędzić kolejne 40 000 USD rocznie. Ogółem jest to niezwykle opłacalna inwestycja w ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.

  • Wydajne uzdatnianie wody morskiej w kilku krokach procesowych
  • Bezpieczna dezynfekcja przy użyciu generatorów ozonu oraz efektywnego odsalania przez urządzenie do odwróconej osmozy
  • Nienaganna jakość wody gwarantuje dochodową hodowlę krewetek
  • Znaczne oszczędności zasobów skutkują wyraźnie zmniejszonymi kosztami eksploatacji

Zastosowane produkty - Uzdatnianie wody morskiej do hodowli krewetek

Skontaktuj się z nami

Maciej Tołściuk

Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.

»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«

+48 663 300 400  Wyślij zapytanie   

Pozostałe przykłady praktycznej dla tej branży

Newsletter ProMinent - najświeższe informacje, dopasowane do Ciebie! Subskrybuj teraz