Propozycje wyszukiwania

Uzdatnianie ścieków: Niskie wartości azotanów dzięki precyzyjnemu dozowaniu

W regionie flamandzkim ponad 83% ścieków jest poddawanych oczyszczaniu przy użyciu najnowocześniejszych metod. Ten proces ma pozytywny wpływ na jakość wody w Schelde i Maas, przyczyniając się w znacznym stopniu do utrzymywania czystości w Morzu Północnym.

Kluczową rolę odgrywa tutaj firma Aquafin, założona prawie 30 lat temu przez rząd flamandzki. Przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne aktualnie za ok. 323 oczyszczalnie ścieków oraz głównej sieci kanalizacyjnej o łącznej długości ok. 6648 km. Istotną rolę przy uzdatnianiu ścieków odgrywają pompy dozujące.

Jedno z flamandzkich przedsiębiorstw wodociągowych stosuje pompy perystaltyczne do dozowania FeCl3 w celu wytrącania fosforu lub fosforanów oraz dodawania źródeł węgla (związki C) w procesie denitryfikacji. Warunkiem prawidłowej denitryfikacji jest określona zawartość łatwo biodegradowalnych związków C. Jeżeli proces denitryfikacji przebiega tylko w ograniczonym stopniu, dochodzi do zwiększonego wytwarzania azotanów, których należy unikać.

Już od lat membranowe pompy dozujące są stosowane do dozowania FeCl3 i PAC. W przypadku wysokich wartości ciśnienia wejściowego może dojść do przeciążenia membranowych pomp dozujących. Dlatego firma Aquafin podjęła decyzję o przetestowaniu pomp perystaltycznych. Pompy te nie zadziałały jednak do końca zgodnie z oczekiwaniami. Pompy perystaltyczne o małej średnicy wewnętrznej ulegają zatkaniu przez zanieczyszczenia dozowanych mediów/dodatków. Dodatkowo węże wykazywały tylko krótką żywotność lub dochodziło do pękania pojedynczych sztuk. Ze względu na takie negatywne doświadczenia postanowiono wybrać i zastosować nowe pompy.

Najważniejsze fakty

  • Łatwa i intuicyjna wymiana węża
  • Dozowanie chemikaliów od 5,1 do 410 l/h przy przeciwciśnieniu do 8 barów
  • Dozowanie mediów / roztworów polimeru o dużej lepkości, z zawartością cząsteczek
  • Dozowanie cieczy odgazowujących, zawierających cząstki ścierne lub wrażliwych na działanie sił tnących

Firma Aquafin rozpoczęła modernizację istniejącej instalacji dozowania źródeł węgla od ogłoszenia przetargu na 20 nowych pomp. Wcześniej przedsiębiorstwo wodociągowe przetestowało różne pompy. Pod uwagę brano również pompę perystaltyczną ProMinent: Naszą perystaltyczną pompę dozującą DFYa. Przetestowano ją w oczyszczalni ścieków niedaleko Genk, w Belgii. Testy rozpoczęły się w czerwcu 2020 roku i trwały około dwóch miesięcy.

Nasza pompa DFYa wyróżniła się mnogością cech konstrukcyjnych:

  • Zadane i rzeczywiste natężenie przepływu wyświetla się bezpośrednio cyfrowo. Wyświetlany przepływ odpowiada dokładnie dozowanej ilości i umożliwia dziecinnie prostą regulację oraz dopasowanie do danego zastosowania.
  • Konserwacja jest bardzo łatwa. Pompa charakteryzuje się specjalną procedurą wymiany węża, ze wsparciem programowym. Użytkownicy otrzymują na wyświetlaczu dokładne wskazówki do wykonywania kolejnych kroków.
  • Ze względu na to, że głowica dozująca DFYa nie jest wypełniona gliceryną, nie jest konieczne czasochłonne opróżnianie i napełnianie.
  • Pompę podłącza się przy użyciu gwintu wewnętrznego, w odróżnieniu od tradycyjnego podłączania przy użyciu końcówki węża. W ten sposób można na stałe zamontować sztywne połączenia rurowe.
  • Dozowanie odbywa się chwilowo ze sterowaniem czasowym oraz zadaną ilością. Ze względu na to, że pompa ProMinent jest wyposażona w opcję sterowania 4-20-mA, użytkownik rozważa w przyszłości zmianę dozowania ze sterowaniem czasowym na dozowanie ze sterowaniem mA.
  • Dodatkową zaletą pompy DFYa jest duży zakres dozowania od 5,1 do 410 l/h. Jedna wersja pompy jest przystosowana do wszystkich wymaganych natężeń przepływu.
  • Warto również wspomnieć o tym, że w pompie DFYa zastosowano wzmocniony włóknem wąż o dużej średnicy wewnętrznej. Duża średnica wewnętrzna węża zapobiega zatkaniom. Wzmocnienie włóknem wydłuża znacznie żywotność.

Po fazie testowej przedsiębiorstwo wodociągowe zdecydowało się na wybór perystaltycznej pompy dozującej DFYa : Od początku fazy testowej w czerwcu 2020 pompa dozuje niezawodnie, nawet w wysokich temperaturach otoczenia. Dodatkowy przepływomierz potwierdził, że pompa dozuje cały czas stabilną ilość 50 l/h – również niezależnie od poziomu produktu w zbiorniku magazynowym. Potwierdził to również użytkownik. Zaskoczyła go również niska emisja hałasu. Dodatkową zaletą jest przystosowanie pompy z jednej serii do wszystkich warunków ciśnieniowych i ilości dozowania (do 100 l/h), które są przetwarzane w tej instalacji. To znacznie ułatwia zaopatrzenie w części zamienne. Ponadto konserwacja pompy jest bardzo prosta. Ze względu na to, że w komorze węża nie występuje gliceryna, tą w zasadzie jedyną część ulegającą zużyciu – wąż – można szybko wymienić. Wymiana węża DFYa jest monitorowana przez pompę. Cykle konserwacji DXYa są bardzo wydłużone ze względu na wzmocnienie włóknem oraz dzięki temu, że pompa pracuje z bardzo małą prędkością obrotową przy wymaganej objętości.

Instalacja i eksploatacja pomp ProMinent jest również dużo łatwiejsza. Dzięki precyzyjnym wskazówkom na wyświetlaczu oraz intuicyjnemu menu obsługi użytkownicy są w stanie dokonać zmiany ustawień i parametrów w krótkim czasie.

Firma Aquafin była nie tylko bardzo zadowolona z działania i wydajności pompy DFYa . Na decyzję wpłynęła również dobra współpraca oraz wsparcie belgijskiego zespołu ProMinent. Zamówiono 20 pomp perystaltycznych serii DFYa. Firma ProMinent liczy na dobrą współpracę z Aquafin również w przyszłości.

Zastosowane produkty - Uzdatnianie ścieków: Niskie wartości azotanów dzięki precyzyjnemu dozowaniu

Skontaktuj się z nami

Maciej Tołściuk

Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.

»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«

+48 71 39 80 600  Wyślij zapytanie   

Pozostałe przykłady praktycznej dla tej branży

Newsletter ProMinent - najświeższe informacje, dopasowane do Ciebie! Subskrybuj teraz