Wpisy w glosariuszu (65)
Abrazja
Proces erozji materiału stałego poprzez ciągłe wywieranie wpływu - zjawisko zużycia.
Amortyzacja
Obliczanie numerycznej wartości medium przez określony czas, odpowiadający określonej liczbie wartości pomiarowych. Im więcej wartości do obliczania wartości przepływu mediów zostanie odjętych, tym stabilniejsze będzie wskazanie.
Biofilmy
Biofilm jest osadem z różnych mikroorganizmów, o wielowarstwowej budowie. Na powierzchni występują obszary tolerancji tlenowej oraz obszary ubogie w tlen na bazie biofilmów.
Całkowity dostępny chlor
Chlor związany z kwasem izocyjanowym / izocyjanuratem i powstający z tego (czynny chlor). Zalecany czujnik: typ CGE, metoda referencyjna DPD1.
CANopen
Wszystkie urządzenia w odniesieniu do sprzętu spełniają zharmonizowaną specyfikację CAN 2.0 (ISO99-1, ISO99-2). Zawiera ona protokół CAN (ISO 11898 – -1) oraz informacje odnośnie warstwy fizycznej (physical layer) zgodnie z ISO 11898 – -2 (high speed CAN do 1Mbit/s) oraz ISO 11898 – -3 (low speed CAN do 125kBit/s). Urządzenie spełnia specyfikację CANopen CIA-DS401, która jest podstawą europejskiej normy EN50325-4. Spełniony jest profil urządzenia regulatora CiA-404.
Chlor całkowity
Suma wolnego i związanego chloru. Zalecany czujnik: typ CTE, metoda referencyjna DPD4.
Dezynfekcja UV
W przypadku dezynfekcji UV, dezynfekowana woda naświetlana jest ultrafioletowym światłem, dlatego jest to czysto fizyczny proces dezynfekcji wody bez użycia chemii.
Zwłaszcza promieniowanie UV-C o długości fal w zakresie 240 do 280 Nm narusza bezpośrednio DNA niezbędne do życia bakterii. Promieniowanie inicjuje reakcję fotochemiczną, niszcząc informację genetyczną zawartą w DNA. Bakteria traci zdolność do rozmnażania i zostaje zniszczona. Nawet pasożyty odporne na chemiczne środki dezynfekcyjne, takie jak cryptosporidium lub giardia, są skutecznie usuwane.
Dwutlenek chloru
Dwutlenek chloru jest gazem silnie reagującym, który ze względu na swoją niestabilność nie może być przechowywany, tylko musi być wytwarzany bezpośrednio w miejscu zastosowania w specjalnych urządzeniach i w zależności od zapotrzebowania.
Dwutlenek chloru wykazuje szereg zalet w porównaniu do chloru, stosowanego przeważnie w dezynfekcji wody. Siła dezynfekcji nie maleje, tak jak w przypadku chloru przy wzroście wartości pH, lecz nawet ulega zwiększeniu. Dwutlenek chloru pozostaje przez długi czas stabilnie w rurociągach i zapewnia ochronę mikrobiologiczną wody przez wiele dni. Amoniak lub amon, powodujący znaczne zużycie chloru, nie ulegają uszkodzeniu przez dwutlenek chloru, wskutek czego dozowany dwutlenek chloru jest w pełni dostępny do odkażania. Chlorofenole, związki o silnym zapachu, powstające m.in. podczas chlorowania wody, nie występują przy zastosowaniu dwutlenku chloru. Trihalogenometany (THM), klasa substancji, która, tak jak jej główny przedstawiciel chloroform, jest podejrzewana o właściwości rakotwórcze, powstają w trakcie reakcji chloru z naturalnymi składnikami zawartymi w wodzie (kwasy huminowe, kwasy fulwowe, itp.). W przypadku zastosowania dwutlenku chloru jako alternatywy do dezynfekcji związki te nie powstają.
Easy Drive
Dokładna regulacja prędkości obrotowej trybu obiegu sterowana za pomocą oprogramowania, w celu zmniejszenia kosztów energii i zużycia pompy - zintegrowana z oprogramowaniem EcoPad do sterowania basenem. Na podstawie danych systemu Multi-Parameter urządzenia pomiarowo-regulacyjnego DULCOMARIN® II, mierzonych za pomocą sond DULCOTEST®. Oprogramowanie EcoPad optymalizuje liczbę obrotów pompy, temperaturę, płukanie zwrotne, zużycie dodatków do dezynfekcji i wyrównywania poziomu wartości pH.
Eco!Mode
Tryb oszczędzania energii, optymalizujący wydajność cyrkulacji pompy basenowej w zależności od jakości wody. Mierzone parametry higieniczne DIN to w zależności od typu urządzenia: wartość pH, redoks, wolny chlor i związany chlor.
Funkcja systemów dozowania DULCODOS® Pool Professional wielokanałowego systemu pomiarowo-regulacyjnego DULCOMARIN® 3.
Elektroliza
W procesie elektrolizy ze słonej wody na miejscu wytwarzany jest za pomoc prądu elektrycznego chlor i ług sodowy.
W przypadku otwartej elektrolizy lub elektrolizy w komorach rur reakcja elektrochemiczna następuje w komorze przepływu, przy czym świeżo wytworzony chlor aktywny jest natychmiast przekształcany w podchloryn sodu po dodaniu ługu sodowego. Jako roztwór soli stosowana jest nasycona solanka, wytwarzana w oddzielnym zbiorniku do rozpuszczania soli z soli o zdefiniowanej jakości.
W przypadku elektrolizy membranowej reakcja elektrochemiczna następuje w dwóch komorach elektrod oddzielonych membraną, dzięki czemu świeżo wytworzony chlor aktywny jest oddzielny od ługu sodowego.
Filtracja membranowa
Filtracja membranowa w obszarze uzdatniania wody to technika usuwania cząsteczek i soli, związana z najniższymi kosztami eksploatacji.
Filtracja membranowa jest procesem fizycznym do separacji materiałów przy użyciu membran półprzepuszczalnych. Rozróżnia się cztery rodzaje procesów, w zależności od wielkości cząsteczek / molekuł, które mają być usunięte:
- Mikrofiltracja
- Ultrafiltracja
- Nanofiltracja
- Osmoza odwrócona
Fosforan
Orto- i polifosforan zapobiegają osadom wapnia oraz korozji w twardej wodzie do maks. ok. 20 KH (twardość węglanowa). Odpowiedzialne za osady wapniowe czynniki powodujące twardość wody, takie jak jony wapnia i magnezu są stabilizowane, tzn. jony pozostają nierozpuszczone w wodzie i nie osadzają się na ściankach rur w postaci wapnia. Zapobiega się zmniejszaniu objętości rur, jak również osadom wapniowym na wężach ogrzewczych, które drastycznie pogarszają stopień działania. Tworzy się cienka, stała warstwa ochronna.
Głowica dozująca
W głowicy dozującej odbywa się właściwy proces dozowania. Dozowane medium wpływa, zanim wypłynie stamtąd przez zawór ciśnieniowy przy osiągnięciu wystarczającego ciśnienia. Głowica dozująca znajduje się w zespole tłocznym.
Hydrazyna
Hydrazyna jest stosowana jako inhibitor korozji w systemach wody i pary. Ze względu na to, że hydrazyna ulatnia się i jest rakotwórcza, wymagane jest specjalne przygotowanie i systemy dozowania.
Instalacja ECA
Urządzenia do elektrolizy do celów wytwarzania wody elektrochemicznie aktywowanej (woda ECA). Urządzenie produkuje skuteczne, ekonomiczne i ekologiczne środki do czyszczenia i dezynfekcji bezpośrednio na miejscu. Instalacje ECA z serii DULCO®Lyse wytwarzają wodę ECA z niezwykle niską zawartością chlorku.
Kawitacja
Tworzenie się pęcherzyków gazu w cieczy. W dalszej perspektywie powinno się unikać kawitacji z powodu jej szkodliwego oddziaływania na eksploatację, a także żywotność pomp.
Krzemian
Krzemian jest wykorzystywany jako ochrona przed korozją do zapobiegania tworzeniu się rdzy („brązowa woda” w ocynkowanych systemach przewodów) i wżerów korozyjnych (dziury o grubości igły w przewodzie rurowym). Obszarem zastosowania są miękkie, agresywne wody o wysokiej zawartości agresywnego kwasu węglowego. Krzemian powoduje wzrost wartości pH w kierunku zrównoważenia zawartości wapnia i kwasu węglowego. Podczas hydrolizy powstaje żel krzemionkowy, tworzący cienką warstwę ochronną w sieci rur i na zamontowanych elementach, zapobiegając w ten sposób korozji.
Kwas nadoctowy
Kwas nadoctowy jest stosowany do dezynfekcji w szczególności w przemyśle produkcji żywności i napojów, ale również w obszarach takich jak przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny oraz medyczny. Ciągły pomiar i regulacja kwasu nadoctowego są niezbędne, jeśli wobec dezynfekcji i zapewnienia jakości stawiane są wysokie wymagania.
Membrana wielowarstwowa
Dzięki membranie wielowarstwowej (min. dwie instalacje membranowe leżące jedna na drugiej) zapobiega się wyciekowi dozowanego medium w przypadku awarii. Membrany wyposażone są dodatkowo w sygnalizację pęknięcia membrany. Membrany są częściami podatnymi na zużycie dlatego muszą być regularnie kontrolowane i w razie potrzeby wymieniane.
Mikrofiltracja
Proces filtracji membranowej: W procesie mikrofiltracji filtrowane są cząsteczki, które są mniejsze od 0,1 µm (względnie mniejsze niż 500 000 Da), takie jak cząstki zawieszone, zmętnienia koloidalne i emulsje olejowe. Mniejsze cząsteczki mogą być przefiltrowane w procesie ultrafiltracji i nanofiltracji.
Mimośrodowość
Odchylenie od formy okręgu do formy elipsy. Zmiany mimośrodowości następują np. w czasie zatrzymania przy napędzie pompy.
Nadtlenek wodoru
Nadtlenek wodoru jest w szczególności ze względu na zdolność do całkowitej biodegradacji często stosowanym środkiem do dezynfekcji i utleniania w obszarze uzdatniania wody i produkcji:
- wybielacz chemiczny w przemyśle produkcji drewna, papieru, tekstyliów i składników mineralnych
- synteza organiczna w przemyśle chemicznym farmaceutycznym i kosmetycznym
- utlenianie wody pitnej, odcieków wysypiskowych, zanieczyszczonych wód gruntowych
- dezynfekcja wody chłodzącej, użytkowej i produkcyjnej w przemyśle farmaceutycznym, produkcji żywności i napojów oraz w basenie
- Dezodoryzacja (płuczki gazowe) w komunalnych i przemysłowych oczyszczalniach ścieków
- Dechloracja w procesach chemicznych
Nanofiltracja
Proces filtracji membranowej: W przypadku nanofiltracji filtrowane są cząsteczki o wielkości 0,01 – 0,001 µm (lub 100 – 1 000 Da), np. małocząsteczkowe związki organiczne.
Napęd nastawczy
Za pomocą napędu nastawczego wrzeciono regulujące regulacji długości skoku silnikowej pompy dozującej jest poruszane automatycznie. W ten sposób można zmieniać długość skoku, a tym samym pojemność skokową. Nie występuje automatyczny komunikat zwrotny pozycji nastawczej do pompy.
Napęd regulacyjny
Aby przestawić długość skoku silnikowej pompy dozującej automatycznie w zależności od sygnału 0/4-20 mA, stosowany jest tzw. napęd regulacyjny. 0/4 mA odpowiada długości skoku 0 %, 20 mA odpowiada długości skoku 100 %. Komunikat zwrotny pozycji do pompy jest wysyłany za pomocą zmiennego rezystora.
Ochrona przeciwwybuchowa
Dopuszczono do użytku w obszarach zagrożonych wybuchem według dyrektywy ATEX. ATEX: aktualna dyrektywa 94/9/WE (ATEX) dotycząca dozowania płynnych mediów w zakładach zagrożonych wybuchem gazu oraz w wyrobiskach podziemnych zagrożonych wybuchem gazów kopalnianych.
W ochronę przeciwwybuchową wyposażone są wszystkie pompy dozujące serii ProMinent EXtronic®.
Odporność na korozję
Od braku po minimalne zużycie instalacji w wyniku reakcji materiału na kontakt z chemikaliami (np. z chlorem).
OPC
OPC oznacza Openness, Productivity, Collaboration (dawniej OLE for Process Control) i jest spójnym interfejsem oprogramowania niezależnym od producenta. OPC Data Access (OPC DA) bazuje na technologii Windows COM (Component Object Model) i DCOM (Distributed Component Object Model). Natomiast OPC XML bazuje na standardach internetowych takich jak XML, SOAP i HTTP.
OPC jest stosowany tam, gdzie czujniki, regulatory i sterowniki różnych producentów tworzą wspólną, elastyczną sieć.
OptoDrive®
Sterowany napęd magnetyczny OptoDrive® umożliwia indywidualne, dokładne pod względem czasowym dostosowanie strumienia dozowanego materiału. Od powolnego skoku ciśnienia do procesów napełniania w szybkim tempie. Zapobiega się niecałkowitemu napełnianiu zespołu tłocznego, kawitacji i wahaniom przeciwciśnienia w przewodzie dozującym. OptoDrive® gwarantuje taką dokładność dozowania, jaka w innych przypadkach możliwa byłaby jedynie przy pomocy zaawansowanych obwodów regulacyjnych.
OptoDrive® i OptoGuard® należą do funkcji elektromagnetycznych pomp dozujących z serii delta®.
OptoGuard®
Funkcja kontrolna stacji odkażania optoGuard® wykrywa i melduje awarie hydrauliczne takie jak nadciśnienie, pęknięte przewody dozujące, zablokowane miejsca dozowania i uwięzione w głowicy dozującej pęcherzyki powietrza lub gazu. Dzięki temu unika się nieprawidłowego dozowania. Komunikaty wyświetlane są na wyświetlaczu oraz - w zależności od wcześniejszego wyboru - wysyłane za pośrednictwem przekaźnika sygnalizacji awarii do systemu sterowania procesami, w obrębie którego może zostać uruchomione automatyczne zatrzymanie dozowania.
OptoDrive® i OptoGuard® należą do funkcji elektromagnetycznych pomp dozujących z serii delta®.
Osmoza odwrócona
Osmoza odwrócona jest częścią filtracji membranowej. Jest to przy tym proces z najwyższą granicą separacji i przedstawia proces odwrotny do naturalnej osmozy. Dlatego jest stosowany jako metoda odsalania roztworów wodnych. W przypadku zastosowania odpowiednich membran o wysokiej wydajności istnieje dzisiaj możliwość usunięcia ponad 99% soli z roztworu wodnego.
Ozon
Podczas wytwarzania i stosowania ozonu powstaje znacznie mniej szkodliwych dla środowiska produktów ubocznych, niż w przypadku innych, podobnych środków do utleniania i dezynfekcji. Jak gaz silnie reagujące ozon jest wytwarzany na miejscu z tlenu w odpowiednich generatorach i wpuszczany bezpośrednio do wody bez przechowywania. Ze względu na wysoką reaktywność ozon rozpada się w wodzie w okresie półtrwania reakcji wynoszącym kilka minut, tworząc tlen. Wszystkie komponenty systemu ozonowania muszą być dlatego dopasowane doskonale do siebie oraz do planowanego zastosowania, by osiągnąć optymalny stosunek między wytwarzaniem ozonu a działaniem.
Płyta montażowa
Praktyczny moduł do szybkiej i nieskomplikowanej instalacji: Pompa jest nasadzana bezpośrednio na dostarczonej płycie montażowej i zatrzaskuje się precyzyjnie. Wystarczy podpiąć kable do przyłączy z przodu - i gotowe. Poziomo lub pionowo: Samą płytę montażową można przykręcić do równej, nośnej, poziomej lub pionowej podkładki. Opcjonalnie możliwy jest również montaż na konsoli ściennej.
Aktualnie dostępne dla magnetycznej membranowej pompy dozującej gamma/ X.
Polielektrolity
Polielektrolity jako środki flokujące są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest ekonomiczna separacja koloidalnych cząsteczek stałych.
Pomiar przepływu
Jeżeli została zainstalowana pompa dozująca, w występujących warunkach roboczych, zwłaszcza przy określonym stałym ciśnieniu roboczym należy określić wydajność w litrach na godzinę. W tym celu stosuje się naczynia do kalibracji, które są napełniane cieczą o zdefiniowanej objętości, która jest następnie tłoczona. Objętość tłoczonej cieczy jest następnie przeliczana na wydajność na godzinę. Przykład: Pompa tłoczyła 50 ml na minutę przy długości skoku 80% i 100 skokach na minutę. Z powyższego wynika wydajność tłoczenia na godzinę 50 ml x 60 min = 3000 ml/h = 3 l/h.
Pompa perystaltyczna
Dozowane medium tłoczone jest poprzez zgniatanie węża przez rotor w kierunku przepływu. Do tego nie są wymagane żadne zawory. Media abrazyjne, lepkie i gazujące są dzięki temu tłoczone w oszczędny sposób.
Powtarzalność
Wysokość zgodności przy niezależnie od siebie określonych wartościach pomiarowych w zdefiniowanych warunkach.
Proces próżniowy
Proces, który poprzez brak tlenu i innych gazów umożliwia wytwarzanie substancji o wysokiej czystości (np. chloru aktywnego).
Proces ten znajduje zastosowanie w urządzeniu do elektrolizy CHLORINSITU®.
Profile dozowania
Za pomocą zmiennych profili dozujących można dokładnie dopasować sposób dozowania do taktowania skoku ssania i ciśnienia pompy dozującej. Wynik: optymalny stosunek mieszania dzięki dokładnie regulowanemu, stałemu dodawaniu chemikaliów.
W taką funkcję wyposażone są pompy dozujące o napędzie silnikowym serii Sigma.
ProMinent - serwis wielu korzyści
Fachowe doradztwo i pierwszorzędne wsparcie: dyspozycyjne wsparcie telefoniczne, doradztwo techniczne, indywidualna konfiguracja pompy i kompetentna obsługa klienta na miejscu.
Ta obszerna oferta serwisowa jest do Państwa dyspozycji w zakresie hydraulicznej membranowej pompy dozującej Orlita® Evolution oraz magnetycznej membranowej pompy dozującej gamma/ X.
Przedłużone działanie
Przedłużanie działania dozowanego środka. Większą wartość przedłużonego działania można osiągnąć wybierając dozowany środek o dłuższym okresie półtrwania reakcji. Przykład: Dwutlenek chloru z wysoką długotrwałą stabilnością w rurociągach w przeciwieństwie do chloru.
Przewodność właściwa
Czujniki przewodności właściwej dokonują pomiaru przewodności elektrolitycznej pośrednio poprzez transport ładunku między dwoma elektrodami, które są zanurzane w mierzonym medium. Typy sond ze stałymi komórkowymi k=0,01 i k=0,1 cm-1 nadają się w szczególności do pomiaru najniższych przewodności elektrolitycznych < 1 µS/cm w wodach czystych i ultraczystych.
Typy sond ze stałymi komórkowymi k=1 cm-1 są stosowane w różnych wodach niezawierających składników tworzących osady do 20 mS/cm. Linia sond LF (T) w korzystniej cenie jest stosowana w czystej, nieobciążonej chemicznie wodzie.
Regulator PID
Automatycznie reguluje procesy, w celu utrzymania podanych wartości (np. kwasowości lub ługu), także przy zakłóceniach. Regulator PID (proporcjonalno-całkująco-różniczkujący) jako uniwersalny regulator dostarcza wiarygodnych wyników i stosowany jest w technice pomiarowo-regulacyjnej ProMinent jako regulator jedno- i dwukierunkowy.
Regulator PID jest standardowym elementem konstrukcji urządzeń do regulacji DULCOMETER® DULCOMARIN® II, diaLog DACa, Compact, D1Cb i D1Cc.
Rozpuszczony tlen
Wielkość pomiarowa „Rozpuszczony tlen” podaje ilość tlenu w postaci gazowej, fizycznie rozpuszczonego w fazie wodnej w mg/l (ppm).
„Rozpuszczony tlen” jest tym samym ważnym parametrem do oceny jakości wody powierzchniowej oraz wód, które muszą przystosowane do hodowli zwierzą użytkowych przy zastosowaniu dodatkowego tlenu. Rozpuszczony tlen jest również wykorzystywany do sterowania procesami w oczyszczalniach ścieków i stacjach wodociągowych.
Serwer sieciowy
Serwer sieciowy jest aplikacją oprogramowania, wykonywaną przez DULCOMARIN® II.
Serwer sieciowy przesyła strony internetowe, zawierające informacje o pomiarze, regulacji, kalibracji czujników oraz konfiguracji regulatora do komputera z przeglądarką sieciową (np. Microsoft® Internet Explorer).
Przy użyciu serwera sieciowego możliwa jest prosta wizualizacja DULCOMARIN® II, bez konieczności stosowania specjalnego oprogramowania do wizualizacji na komputerze. Serwer sieciowy jest niezależny od systemu eksploatacji komputera.
Sterowanie pozycyjne membrany
Opatentowane sterowanie pozycyjne membrany skutecznie zabezpiecza przed uszkodzeniami w przypadku zablokowanej strony ssania i ciśnienia. Czujnik wykrywa odchylenie membrany i steruje cewką elektromagnesu odpowiednio do wymaganego skoku. Sterowanie pozycyjne membrany należy do funkcji hydraulicznych membranowych pomp dozujących z serii Orlita® Evolution.
Sygnalizacji pęknięcia membrany
W przypadku pęknięcia membrany dozowanie medium przenika przez warstwy membrany i wywołuje wskazanie mechaniczne lub alarm w obszarze czujnika. Koncepcja ta zapewnia niezawodne dozowanie również w przypadku krytycznych stanów eksploatacji.
System wycieraczek
Osady na rurach osłonowych promiennika są usuwane wydajnie i bez przerywania eksploatacji, nawet przy pełnym ciśnieniu roboczym. Pozycja wycieraczki poddawana jest przy tym kilkukrotnej kontroli podczas procesu wycierania. Stały przepływ danych pomiędzy silnikiem wycieraczki i sterowaniem gwarantuje niezawodne czyszczenie.
Funkcja komfortowego sterowania UVCb do określonego systemu UV z serii Dulcodes.
Tarcza Click Wheel
Intuicyjny panel sterowania dla szybkiej i bezpiecznej regulacji parametrów - wbudowany w obszar wyświetlacza. W połączeniu z przejrzystym wyświetlaczem i czterema przyciskami umożliwia prostą obsługę aż po programowanie.
Tarcza Click Wheel należy do funkcji magnetycznej membranowej pompy dozującej gamma/ X.
Tłumik pulsacji
W sposób pulsacyjny wytwarza parę (dynamiczna zmiana ciśnienia cieczy) i zmniejsza opór przepływu w długich przewodach dozujących. Amortyzacja następuje poprzez gaz buforowy w amortyzatorze pulsacyjnym, który przy każdym suwie sprężenia jest poddawany kompresji. Tłumik pulsacji montuje się w przewodzie rurowym lub przy użyciu zestawu zaślepek nad narożnikiem. Ważne: Należy go zawsze zabezpieczyć za pomocą zaworu przelewowego.
Ultrafiltracja
Proces filtracji membranowej: W przypadku ultrafiltracji filtrowane są cząsteczki o wielkości 0,1 – 0,01 µm (lub 1000 - 500 000 Da), np. makromolekuły, bakterie, komórki, wirusy i proteiny. Mniejsze cząsteczki mogą być przefiltrowane w procesie nanofiltracji.
Wartość NPSH
NPSH (Net Positive Suction Head) jest pojęciem wywodzącym się z USA i oznacza - w wolnym tłumaczeniu - nadwyżkę wysokości ssania. Zgodnie DIN EN ISO 12723 odpowiednik niemiecki to wysokość ssania pompy. Wartość NPSH jest podawana w metrach (m) (www.wikipedia.de).
Wartość pH
Wartość pH służy do pomiaru kwaśnych lub zasadowych właściwości roztworu wodnego. Neutralne ciecze, takie jak np. woda posiadają wartość pH 7. Im niższa wartość, tym bardziej kwaśna ciecz. W przypadku wzrostu wartości pH (<7) ciecz przyjmuje charakter ługu.
Wielkości pomiarowe
Wielkości fizyczne, które określa się za pomocą pomiaru.
Woda ECA
Woda aktywowana elektrochemicznie (woda ECA) jest skutecznym, ekonomicznym i ekologicznym środkiem do czyszczenia i dezynfekcji - idealnym do zastosowania w przemyśle produkcji żywności i napojów. Kwas podchlorawy (HClO) jest wytwarzany na miejscu w urządzeniu do elektrolizy (urządzenie ECA) (LINK do glosariusza > urządzenia ECA).
Wolny (czynny) chlor
Cl2, HOCl (kwas podchlorawy), OCl- (podchloryn). Zalecane czujniki: typy CLE, CLO, CLB i CBR. Metoda referencyjna: DPD1.
Wydajność permeatu
Wartość, która wyraża ilość danej cieczy (np. wody), jaka jest w stanie przeniknąć (zjawisko osmozy i dyfuzji) w określonym czasie przez konkretny materiał (np. membranę do celów filtracji).
Wyłączenie przeciążeniowe
Poprzez automatyczne wyłączenie zapobiega przeciążeniu pompy.
Wyłączenie przeciążeniowe
W przypadku przekroczenia zdefiniowanego zakresu tolerancji pompa wyłączy się elektronicznie. Wyłączenie przeciążeniowe jest przewidziane do ochrony pompy, co pozwala zagwarantować najwyższe bezpieczeństwo inwestycji.
Zakres pomiarowy
Ustalony zakres pomiaru, w którym odchylenia pomiarowe mierzonych wielkości pomiarowych pozostają w określonych granicach.
Zawór stałego ciśnienia
Zadaniem zaworu stałego ciśnienia jest wytwarzanie zdefiniowanego, stabilnego ciśnienia roboczego pompy dozującej, aby utrzymać wydajność, a tym samym ilość dozowania na stabilnym poziomie. Stałe ciśnienie jest wytwarzane w zaworze za pomocą mechanizmu sprężynowego. W celu ustawienia ciśnienia otwierania należy użyć manometru, który znajduje się w przewodzie.
Zawór wielofunkcyjny
Zawór wielofunkcyjny wytwarza zdefiniowane przeciwciśnienie podczas dozowania w kierunku wolnego wylotu. Funkcję tą można wyłączyć ręcznie. Funkcje:
- Wytwarzanie zdefiniowanego przeciwciśnienia podczas dozowania w kierunku wolnego wylotu.
- Uniemożliwienie zasysania z zapasowego pojemnika przy podciśnieniu w punkcie dozowania.
Zdejmowany panel obsługowy (HMI)
Panel obsługowy (Human Machine Interface) można zamontować bezpośrednio przy pompie dozującej oraz na ścianie obok pompy. Oferuje użytkownikowi wiele możliwości integracji urządzenia dozującego w systemie w sposób dostępny i zapewniający łatwą obsługę. Ponadto zdejmowany panel obsługowy zapewnia dodatkową ochronę przed nieuprawnioną obsługą pompy dozującej lub przed modyfikacją ustawień pompy. Panel obsługowy można np. całkowicie zdjąć, w obrębie zastosowań projektowych.
Za pomocą pięciu przycisków programowych można w prosty sposób wybierać i ustawiać funkcje pompy dozującej. Podświetlany ekran LCD informuje o bieżącym stanie eksploatacji. Na panelu obsługowym i sterowniku centralnym diody świecące wskazują funkcje pompy lub stan pompy.
Związany chlor
monochloramina, dwuchloramina, trójchloramina. Wynik pomiaru typu CLE (wolny chlor) jest odejmowany od wyniku pomiaru typu CTE (chlor całkowity). Metoda referencyjna: DPD4 minus DPD1
Skontaktuj się z nami
Maciej Tołściuk
Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.
»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«
Product Overview 2024
Dosing technology, measurement, control and sensor technology, water treatment and water disinfection as well as digital solutions
ProMinent Product Catalogue 2024 - Volume 1: Metering Technology
Low-pressure metering pumps
Peristaltic metering pumps
Motor-driven metering pumps
Transfer and peristaltic pumps
Metering systems
Process metering pumps
ProMinent Product Catalogue 2024 - Volume 2: Measuring, Control and Sensor Technology
Sensors
Controllers
Measuring and control points
Treatment of swimming pool water
ProMinent Product Catalogue 2024 - Volume 3: Water Treatment and Water Disinfection
UV systems
Ozone systems
Chlorine dioxide
Electrolysis systems
Metering systems ULTROMAT and DULCODOS
Storage tanks
Diaphragm systems