Wstępne chlorowanie surowej wody przy użyciu najnowocześniejszej techniki regulacji
Cyfrowe połączenie w sieć i bezpieczny monitoring
Włoskie przedsiębiorstwo wodociągowe AMAP S.p.A. korzysta z cyfrowego zarządzania płynami DULCONNEX w 120 stacjach badania surowej wody na Sycylii. Połączone w sieć komponenty sterują i monitorują wstępne chlorowanie w procesie uzdatniania wody pitnej.
Kompletne rozwiązanie cyfrowe pożądane dla dużego projektu
Na największej wyspie Morza Śródziemnego włoska firma AMAP S.p.A. jest odpowiedzialna za zaopatrzenie w wodę 35 gmin w obszarze metropolitalnym Palermo. AMAP dostarcza wodę pitną dla około 1,2 miliona osób z ponad pięciu milionów wszystkich mieszkańców Sycylii. Surowa woda pochodzi z różnych źródeł, takich jak na przykład stare zbiorniki wodne i akwedukty z XIX wieku. W zależności od tego, gdzie woda jest pobierana, musi nastąpić wstępne chlorowanie, zanim surowa woda zostanie skierowana do zakładu wodociągowego w celu dalszego uzdatnienia.
Od stycznia 2023 roku obowiązuje nowa dyrektywa europejska 2020/2184 w sprawie uzdatniania wody pitnej. W związku z tym państwa członkowskie muszą podczas oceny ryzyka zapewnić odpowiednie monitorowanie istotnych parametrów, substancji lub zanieczyszczeń w wodach powierzchniowych lub podziemnych, jak również w obszarach zasilania w wodę punktów poboru lub w surowej wodzie. Ponadto dostawcy wody i właściwe urzędy muszą mieć dostęp do wyników monitorowania. Firma AMAP zdobyła już pozytywne doświadczenia z poprzednich projektów, zwłaszcza w zakresie niezawodności produktów i opartego na zaufaniu wsparcia ze strony firmy ProMinent Włochy. Z tego powodu podczas modernizacji 120 regionalnych stacji badania wody firma zdecydowała się na niezależny od lokalizacji monitoring instalacji w czasie rzeczywistym przy użyciu rozwiązania DULCONNEX.
Najważniejsze dane
- Dezynfekcja surowej wody przeznaczonej do zaopatrzenia w wodę pitną obszaru metropolitalnego Palermo liczącego 1,2 miliona mieszkańców
- Wyposażenie 120 regionalnie rozmieszczonych stacji badania surowej wody w pompy dozujące, czujniki oraz systemy pomiarowo-regulacyjne montowane na płytkach
- Cyfrowe połączenie wszystkich komponentów w sieć za pośrednictwem systemu zarządzania płynami DULCONNEX do zdalnego sterowania i monitorowania
Instalacja regionalna jako wyzwanie
Wyposażenie 120 stacji badania wody w Palermo i 35 gminach było nie lada wyzwaniem dla zewnętrznej firmy instalacyjnej, która została wybrana do realizacji zlecenia. Niektóre miejsca były trudno dostępne, a przestrzeń na montaż była niekiedy zbyt ograniczona mimo kompaktowych rozmiarów płytek pomiarowych. Ponadto konieczne było dokonanie wyboru odpowiedniego routera do sieci 4G. Minęło półtora roku, zanim możliwe było włączenie systemu do eksploatacji przez firmę ProMinent Włochy. Zakres dostawy obejmował następujące komponenty:
100 montowanych na płytkach systemów pomiarowo-regulacyjnych z czujnikami pH i chloru, 10 montowanych na płytkach systemów pomiarowo-regulacyjnych z czujnikami pH, chloru i przewodności oraz 10 montowanych na płytkach systemów pomiarowo-regulacyjnych z czujnikami pH, chloru, przewodności i mętności. Ponadto dostawa obejmowała 120 urządzeń pomiarowo-regulacyjnych DACb, 120 magnetycznych membranowych pomp dozujących gamma/X oraz 11 radarowych czujników poziomu napełnienia DULCOLEVEL. Cyfrowe połączenie komponentów w sieć z systemem DULCONNEX umożliwia optymalne współdziałanie pomp dozujących, systemów dezynfekcyjnych, urządzeń pomiarowo-regulacyjnych oraz czujników.
Niezawodne sterowanie i monitorowanie w czasie rzeczywistym
Modernizując 120 stacji badania surowej wody, dostawca wody AMAP osiągnął zamierzony cel: Dzięki systemowi monitorowania DULCONNEX firmy ProMinent spełnione są wymagania nowej dyrektywy UE. Niezawodny dostęp do wszystkich danych i wymaganych wartości pomiarowych jest zagwarantowany i nieprzerwanie dokumentowany w czasie rzeczywistym. Solidne, połączone w sieć komponenty stanowią podstawę systemu i mogą być zdalnie indywidualnie dostosowywane do konkretnych warunków eksploatacyjnych. Wygodny dostęp do wartości pomiarowych jest możliwy przy użyciu smartfonu, tabletu lub komputera. Konfigurowalne alarmy i powiadomienia zapewniają informacje o istotnych zdarzeniach przez całą dobę. W ten sposób można w porę zareagować w sytuacji awaryjnej i na przykład zlecić awaryjne chlorowanie. W czasie całego projektu współpraca między AMAP i ProMinent Włochy była satysfakcjonująca dla wszystkich zaangażowanych stron. Jednak najważniejsze jest to, że obszar metropolitalny Palermo jest teraz zaopatrywany w czystą wodę pitną
- Połączone w sieć komponenty optymalizują przebieg pracy i w ten sposób podnoszą ogólny poziom niezawodności procesu i efektywności instalacji.
- Zdalny dostęp do każdej stacji badania surowej wody umożliwia indywidualną regulację poziomu chloru i odpowiednią wydajność dezynfekcji.
- Wszystkie wartości pomiarowe są dokumentowane, a odpowiednie urzędy mają do nich dostęp w każdej chwili.
- Monitorowanie w czasie rzeczywistym gwarantuje przestrzeganie wytycznych określonych przez prawo i dyrektyw ogólnoeuropejskich.
- Partnerska współpraca w realizacji dużego projektu w dłuższym okresie wzmacnia zaufanie w relacjach z klientami.
Partnerzy projektu
inż. A. Hoffmann, kierownik budowy, projektant AMAP S.p.A.
inż. T. Borruso, planista projektu AMAP S.p.A.
Projekt został w całości sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach NOP (Krajowego Programu Operacyjnego).
Zastosowane produkty - Wstępne chlorowanie surowej wody przy użyciu najnowocześniejszej techniki regulacji
Skontaktuj się z nami
Maciej Tołściuk
Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.
»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«