Propozycje wyszukiwania

Pompy dozujące optymalizują materiały dla baterii litowo-jonowych

Trójskładnikowe systemy tlenkowe zawierające lit gwarantują w wydajnych bateriach litowych wysoką gęstość energetyczną, długą żywotność oraz dużą liczbę cykli ładowania. Systemy dozowania zapewniają podczas produkcji jakość niezbędnych do tego produktów wstępnych.

Wymagane dokładne dozowanie

Państwo Środka inwestuje z zaangażowaniem w pojazdy z napędem elektrycznym (EV). Aby osiągnąć wyznaczony cel lidera wiodącego na rynku światowym w branży mobilności elektrycznej, Chiny zwiększają wydajność wytwarzania baterii. Akumulatory energii o wysokiej gęstości energetycznej i stabilności cyklu wyznaczają popyt. Do najważniejszych materiałów akumulacyjnych dla baterii które spełniają te wymagania, należą tlenki litu, niklu, manganu i kobaltu, w skrócie NCM. Różni producenci w Chinach specjalizują się w produkcji niezbędnych do tego wstępnych produktów trójskładnikowych (prekursorów). Wielkość cząsteczek, podział rozmiarów, stopień czystości i wiele innych cech określa w znaczący sposób właściwości spiekanych produktów końcowych, powstałych w procesie katodowym. Dokładne pompy dozujące i systemy dozowania powinny zagwarantować spełnienie wysokich wymagań odnośnie jakości kompleksowej produkcji trójskładnikowych produktów wstępnych.

Najważniejsze fakty

  • Zużycie materiałów katodowych na całym świecie wynosi rocznie ponad 200 000 ton
  • Produkty wstępne maja wpływ na ok. 60% wymaganych właściwości katodowych baterii litowo-jonowych
  • Wysokie wymagania dotyczące jakości w odniesieniu do produktów wstępnych i materiałów katodowych

Precyzyjne dozowanie cieczy metalicznych

Do produkcji prekursorów trójskładnikowych mieszane są ze sobą różne substraty reakcji w różnych procesach produkcyjnych. Dokładnie zalecane stężenia mają znaczący wpływ na ostateczną jakość produktu. Inteligentne pompy dozujące high-end firmy ProMinent spełniają te wymagania w sposób precyzyjny i odtwarzalny. Membranowe pompy dozujące z silnikiem magnetycznym gamma/ x, silnikowe membranowe pompy dozujące Sigma, hydrauliczne membranowe pompy dozujące Hydro oraz pompy perystaltyczne gwarantują precyzyjne dozowanie wszystkich niezbędnych substancji.

W maks. 15 różnych krokach procesowych pompy dozujące w połączeniu z czujnikami, sterowane przez nadrzędne systemy, zapewniają prawidłową ilość w odpowiednim czasie. Dozują one np. mieszaniny metali płynnych z udziałem niklu, kobaltu i manganu w celu uzyskania roztworu o dokładnie zdefiniowanym łącznym stężeniu jonów NCM. Stabilne wytrącanie oraz stała wartość pH zapewniają dokładne dozowanie roztworów NAOH i amoniaku.

Po zakończeniu procesu trwającego ok. 24 godziny tworzą się cząsteczki produktu o wielkości µm. Ulegają one sedymentacji, są suszone w maks. temperaturze 150 ℃ i mogą zostać pobrane po ok. 15-20 h jako trójskładnikowy produkt wstępny.

Ponad 300 pomp dozujących, czujników, i sterowników firmy ProMinent działa już u różnych producentów w Chinach. Dobry powód: Zapewniają one wysokie bezpieczeństwo procesu i dbają dzięki precyzyjności o wymaganą jakość produktu prekursorów dla trójskładnikowych materiałów katodowych.

Produkty ProMinent zapewniają efektywnie wymagane właściwości materiału, takie jak forma, stopień czystości, zwięzłość, rozmiar cząsteczek lub specyficzną powierzchnię trójskładnikowych produktów wstępnych. Są to między innymi czujniki DULCOTEST, urządzenia pomiarowo-regulacyjne diaLog DACa, magnetyczne membranowe pompy dozujące gamma/ X, silnikowe membranowe pompy dozujące Sigma oraz hydrauliczne pompy dozujące Hydro, podobnie jak pompy perystaltyczne. gamma/ X jest używana w zastosowaniach laboratoryjnych, a Sigma i Hydro do produkcji dużych ilości sztuk. Pompy perystaltyczne są stosowane zarówno w laboratorium, jak i podczas produkcji.

Pompy są wyposażone w funkcje bezpieczeństwa i monitorowania. Są to m.in. monitorowanie przepływu oraz sygnalizacja pęknięcia membrany. W celu zapewnienia prawidłowej eksploatacji w systemach dozowania zintegrowano zawory przeciwciśnienia i bezpieczeństwa, amortyzatory pulsacyjne oraz magnetyczne przepływomierze i czujniki. Parametry takie jak zmierzony przepływ lub wartości pH czujników DULCOTES służą w cyfrowym systemie nadrzędnych do monitorowania i sterowania. Adekwatnie do występujących wielkości sterowania wydajność dozowania poszczególnych pomp dozujących zostaje dopasowane odpowiednio regulatora PID.

  • Niezawodne i precyzyjne dozowanie roztworu NaOH, amoniaku i NCM
  • Regulacja PID wydajności dozowania
  • Dokładny pomiar wartości pH i sterowanie poprzez nadrzędny system

Zastosowane produkty - Pompy dozujące optymalizują materiały dla baterii litowo-jonowych

Skontaktuj się z nami

Maciej Tołściuk

Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.

»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«

+48 663 300 400  Wyślij zapytanie   

Pozostałe przykłady praktycznej dla tej branży

Newsletter ProMinent - najświeższe informacje, dopasowane do Ciebie! Subskrybuj teraz