Propozycje wyszukiwania

Jakość wody w elektrowni gazowej: zawsze właściwa pompa

Od dobrych 100 lat rzeka Wezera kształtuje obszar przemysłowy Bremy wraz z portami, stoczniami i hutami. Już od 50 lat ze spalin huty wytwarzana jest energia elektryczna, teraz tuż obok powstaje bardzo nowoczesna elektrownia o cyklu mieszanym.

Jakość wody w nowoczesnej elektrowni gazowej

W 2011 roku w dzielnicy przemysłowej Mittelsbüren rozpoczęto budowę elektrowni Gemeinschaftskraftwerk Bremen. Tu spalany jest gaz ziemny, który napędza turbinę gazową i parową, stąd nazwa elektrowni o układzie łączonym. Wprawdzie gaz ziemny jako paliwo kopalne nie jest idealny, lecz tego typu elektrownia jest elastyczna i dzięki podwójnemu wykorzystywaniu energii posiada wysoką efektywność spalania na poziomie 58 % – z tego powodu może ona, dzięki swoim 400 megawatom, wnieść wkład w zaopatrzenie w energię elektryczną przy jednoczesnej niewielkiej emisji CO2. Elektrownia posiada trzy obiegi wody: jeden do wytwarzania pary wodnej i dwa obiegi chłodnicze, z których jeden jest otwarty i wykorzystuje wodę z Wezery. Instalacje dozujące wzbogacają te obiegi w substancje dodatkowe w celu zagwarantowania określonej jakości wody, wobec której stosuje się w Niemczech specjalne przepisy.

Najważniejsze fakty

  • Gwarancja jakości wody w trzech obiegach: 2 x woda chłodząca, 1 x woda zasilająca w powietrznikach
  • Trzy indywidualnie rozplanowane stacje dozowania ProMinent z rurami, zbiornikami i techniką pomiarowo-regulacyjną
  • Zastosowane typy pomp: Membranowa pompa dozująca o napędzie silnikowym Sigma, hydrauliczna membranowa pompa dozująca Hydro, tłokowa pompa dozująca Meta, pompa śrubowa Spectra, elektromagnetyczna membranowa pompa dozujących typu delta®
  • Możliwa obsługa ręczna za pomocą PLC lub sterowanie automatyczne z poziomu dyspozytorni

Szesnaście pomp, trzy stacje dozujące, jeden cel

Hiszpańskie przedsiębiorstwo Grupo Cobra, część konsorcjum budowlanego, zdecydowało się na niemieckiego producenta ProMinent: Zna on dokładnie normy i konsekwentnie się do nich stosuje. Na jesieni 2013 roku zainstalowano więc trzy indywidualnie rozplanowane stacje dozujące ProMinent z łącznie 16 pompami z 5 różnych serii produkcyjnych, kompletne z rurami, zbiornikami i techniką pomiarowo-regulacyjną. Stacje dozują środki ochronne przed korozją, inhibitory osadzania kamienia kotłowego (w szczególności w otwartym obiegu wody chłodzącej), podchloryn sodu do dezynfekcji, a także amoniak do regulacji wartości pH.

Decydujące dla wyboru pomp w poszczególnych stacjach dozujących były dane eksploatacyjne, w szczególności dotyczące ciśnienia roboczego. Instalacją można sterować ręcznie za pomocą możliwego do zaprogramowania sterowania lub automatycznie z poziomu dyspozytorni.

Zgodna z prawem eksploatacja z komfortem całkowitej beztroski

  • Rzetelne przestrzeganie niemieckich norm, takich jak TRD 611 lub wytyczne VGB
  • Wygoda dla klienta: indywidualne planowanie i wykonanie produktu gotowego do podłączenia, w tym oddanie do użytku i szkolenia dla załogi obsługującej prowadzone przez ProMinent
  • Wyższa wydajność elektrowni oraz dłuższa żywotność zainstalowanych systemów dzięki technice ProMinent
  • Różne funkcje dozowania w stacji dozującej – i odpowiednia dla każdego zadania pompa dozująca marki ProMinent
  • Osoba kontaktowa na miejscu dla przedsiębiorstwa Cobra

Zastosowane produkty - Jakość wody w elektrowni gazowej: zawsze właściwa pompa

Skontaktuj się z nami

Maciej Tołściuk

Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.

»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«

+48 71 39 80 600  Wyślij zapytanie   

Pozostałe przykłady praktycznej dla tej branży

Newsletter ProMinent - najświeższe informacje, dopasowane do Ciebie! Subskrybuj teraz