Propozycje wyszukiwania

Znaczne obniżenie kosztów eksploatacji dzięki wytwarzaniu chloru na miejscu

Cyfrowe połączenie w sieć i bezpieczny monitoring

W 2011 r. miasto Christchurch w Nowej Zelandii nawiedziło katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi. Przebudowa kompleksu basenowego Taiora QEII Recreation and Sport Centre była jedną z najważniejszych inwestycji w ramach odbudowy po trzęsieniu ziemi. Zespół ds. innowacji zainstalował technologię wytwarzania chloru na miejscu i osiągnął wyjątkowe obniżenie kosztów eksploatacji na poziomie ponad 70%.

Zapewnienie światowej klasy warunków do pływania dla mieszkańców Christchurch w Nowej Zelandii

Christchurch liczy ponad 396 000 mieszkańców. Miasto Christchurch posiada 6 dużych kompleksów basenowych, a także dodatkowe 4 baseny letnie.

Po silnym trzęsieniu ziemi w 2011 r. miasto zostało odbudowane. Szacuje się, że w wyniku trzęsienia ziemi utracono 60% kubatury basenów w Christchurch. Odbudowa miasta stwarza jednak nowe możliwości. Rada miejska postanowiła bowiem wykorzystać tę sytuację i zoptymalizować korzyści płynące z nowych technologii w projekcie kompleksu basenowego Taiora QEII.

Instalacja wytwarzania chloru na miejscu była wyjątkową decyzją podjętą przez Radę, doprowadziła do znacznej poprawy bezpieczeństwa, pełnej kontroli dostaw, a także długoterminowych oszczędności kosztów operacyjnych.

Główne dane

  • Zapewnienie czystego i bezpiecznego miejsca do nauki pływania dla dzieci, rehabilitacji osób po urazach i w podeszłym wieku, poprawa i ochrona zdrowia, a także możliwości wspólnego spędzania czasu przez rodziny w przystępnej cenie
  • Wykorzystanie technologii i korzyści, w tym automatyzacji, poprawy bezpieczeństwa pracowników i rentowności
  • Ograniczenie obsługi chemikaliów
  • Współpraca z wiodącymi w branży partnerami

Pobierz studium przypadku

Pełna kontrola nad dostawami chloru dzięki wytwarzaniu chloru na miejscu

Dotychczasowy proces uzdatniania wody w Taiora QEII wiązał się z zakupem niebezpiecznych ciekłych związków chloru, które musiały być dowożone do obiektu przez firmy chemiczne, a następnie używane przez personel – była to tradycyjna metoda dozowania chloru, wiążąca się jednak z zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Ze względu na niebezpieczny charakter ciekłego chloru substancja ta wymaga zarządzania HSNO i stosowania specjalnych zbiorników magazynowych, co wiąże się z dodatkowymi certyfikatami i kosztami dla obiektu.

Biorąc pod uwagę konieczność dezynfekcji wszystkich basenów w mieście, bieżące koszty chemikaliów chlorowych stanowiły znaczący wydatek w budżecie Rady. Rada określiła potencjalne zalety korzystania z nowoczesnej technologii i zdecydowała się przejść na innowacyjne wytwarzanie chloru na miejscu.

Zainstalowano dwa systemy elektrolizerów ProMinent CHLORINSITU III. Elektrolizery te, wybrane ze względu na niemieckie rozwiązania techniczne, wykorzystują jedynie sól i wodę do wytwarzania dużych ilości chloru bezpośrednio na miejscu.

Większe stężenie chloru przy znacznie niższych kosztach

Dzięki CHLORINSITU III firmy ProMinent poziomy stężenia wynoszące około 25 g/l osiąga się przy minimalnym przenikaniu chlorku sodu (wydajność 85%) z ogniwa membranowego do gotowego produktu. Końcowy roztwór podchlorynu sodu może być dozowany, zgodnie z wymaganiami, za pomocą oddzielnych pomp dozujących.

Przy umiarkowanej wartości pH 9,5–10 wpływ na pH uzdatnianej wody jest znacznie mniejszy niż w przypadku konwencjonalnego podchlorynu sodu (pH 12–13,5), co oznacza mniejszą ilość potrzebnego kwasu.

Greg Finch, kierownik ds. infrastruktury w Radzie Miasta Christchurch, mówi: „Oszczędności dla nas są ogromne! Płaciliśmy prawie dwa razy więcej za 0,8% chloru, w porównaniu do tego, ile teraz kosztuje nas produkcja 2,5%. Czyli dwa razy więcej za niższe stężenie. Odkąd przeszliśmy na wytwarzanie chloru na miejscu za pomocą elektrolizerów ProMinent, nasz koszt za litr chloru spadł o ponad 78% . To ogromne obniżenie kosztów”.

„Nakłady inwestycyjne na taką jednostkę mogą być wyższe, ale koszty eksploatacji są o wiele niższe, co pozwala na ciągłe obniżanie kosztów w dłuższej perspektywie” – dodaje Greg.

  • Instalacja dwóch systemów elektrolizerów ProMinent CHLORINSITU III
  • Obniżenie kosztu litra chloru o ponad 70%
  • Brak uzależnienia od dostawców chloru i brak wpływu łańcucha dostaw
  • Łatwa w użyciu technologia oznacza, że szkolenie nowych pracowników jest szybkie i proste

» « - 

Skontaktuj się z nami

Maciej Tołściuk

Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.

»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«

+48 663 300 400  Wyślij zapytanie   

Newsletter ProMinent - najświeższe informacje, dopasowane do Ciebie! Subskrybuj teraz