Propozycje wyszukiwania

Stara kopalnia, nowa technika: Surowce sypkie - dozowanie w wielkim formacie

W szwedzkim Garpenberg na północny zachód od Sztokholmu, od początku XIII w. wydobywa się rudy metali. Na początku 2011 roku zarząd Boliden postanowił rozbudować kopalnię na drodze znacznych inwestycji.

Rozbudowa starego terenu kopalnianego

W górach, wokół szwedzkiego miasteczka Garpenberg, występują pod ziemią cynk, srebro, miedź, ołów i złoto. Rudy te wydobywa się już od około 800 lat, lecz kopalnia nie wyczerpuje swych bogactw mimo upływu czasu: Jeszcze w pierwszej połowie XXI w. wydobywano rocznie 1,4 mln ton surowca. Właścicielem kopalni jest szwedzkie przedsiębiorstwo górnicze Boliden AB, które w 2011 roku podjęło decyzję o jej rozbudowie: Mając na celu podwojenie rocznych wyników zainwestowano do 2014 roku blisko 600 mln dolarów amerykańskich. W kopalni, na miejscu za pomocą różnych metod, metal oddzielany jest od skały. Stosuje się w tym celu dziewięć różnych środków chemicznych. Boliden potrzebował zatem dziewięciu instalacji dozujących do magazynowania, dozowania i zasilania chemikaliów do materiałów sypkich, a także dziesiątej instalacji stanowiącej rezerwę.

Najważniejsze fakty

 • Rozbudowa szwedzkiej kopalni rud w celu podwojenia ilości wydobywanego surowca w ilości 1,4 mln ton rocznie
 • Dozowanie dziewięciu chemikaliów do materiałów sypkich w celu pozyskiwania rud na miejscu
 • Planowanie i instalacja 10 kompletnych instalacji do obróbki surowca sypkiego
 • między innymi za pomocą silosów, zbiorników mieszających, stacji opróżniania big-bagów
 • Przygotowanie montażu instalacji wielkogabarytowych za pomocą symulacji 3D

Obróbka surowców sypkich ze wszystkimi dodatkami

Przedsiębiorstwo Boliden zleciło dostawcy usług technologicznych Metso planowanie, Metso natomiast, na podstawie długoletniej owocnej współpracy, połączył siły ze spółką Tomal, będącej spółką zależną firmy ProMinent. Ogromne wyzwanie stanowił rozmiar instalacji i ilość różnych środków chemicznych, które powinny być w niej przetwarzane – dla spółki Tomal był to debiut w dziedzinie takich gabarytów. Firma Tomal została zaangażowany już we wczesnej fazie planowania i dostarczyła później wszystkie komponenty instalacji, w tym silosy, zbiorniki proszku i mieszania, przenośniki do pomp typu skid oraz stacje opróżniania big-bagów, m.in. z urządzeniami pomocniczymi do wyładunku, wskaźnikami poziomu, urządzeniami pomiarowymi i ślimakami wielofunkcyjnymi. W celu zapewnienia bezproblemowego montażu, instalacja została uprzednio, za pomocą symulacji 3D, dopasowana w pomieszczeniach.

ProMinent - dostawca niezawodności w wielkim formacie

 • Instalacja w ciągu 7 tygodni, ostateczne oddanie do użytku w ciągu kolejnych 6 tygodni do początku 2014 roku
 • Ekonomiczna i wydajna eksploatacja dzięki dokładnemu dozowaniu
 • Bezawaryjna eksploatacja dzięki przemyślanemu projektowi silosów i odpowiednich urządzeń pomocniczych do wyładunku, które zapewniają stały przepływ materiałów dla wszystkich chemikaliów
 • Bezpieczna obsługa także trujących i niebezpiecznych chemikaliów
 • Niskie koszty konserwacji i wyłączania urządzeń z użytku dzięki instalacjom odpornym na zużycie
 • Dla użytkownika: Współpraca z doświadczonym i niezawodnym partnerem, który przejmuje całkowitą odpowiedzialność za szybkie i dokładne dozowanie

Zastosowane produkty - Stara kopalnia, nowa technika: Surowce sypkie - dozowanie w wielkim formacie

Skontaktuj się z nami

Maciej Tołściuk

Dyrektor zarządzający, ProMinent Dozotechnika Sp. z o.o.

»Razem z moim zespołem jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do wysłania zapytania.«

+48 663 300 400  Wyślij zapytanie   

Newsletter ProMinent - najświeższe informacje, dopasowane do Ciebie! Subskrybuj teraz